Popis
Veřejné osvětlení je přirozená a povinná součást každého města či obce. Poskytuje pocit bezpečí, funguje jako prevence kriminality, usnadňuje pohyb ve městě, a která je také nezbytnou součástí komerčních a odpočinkových aktivit během noci.
Oproti tomu je zdrojem světelného znečištění, negativních vlivů na zdraví člověka, spotřebovává energii a čerpá finanční prostředky z rozpočtů měst a obcí. Až 40 % nákladů na elektrickou energii a spojených ostatních provozních nákladů hrazených z rozpočtů měst připadá na veřejné osvětlení. Velká část energie přitom připadá na osvětlení ulic v době, kdy se na nich nikdo nepohybuje, resp. kdy jsou osvětlovány neefektivním způsobem. Roční náklady na provoz a údržbu veřejného osvětlení v ČR představují téměř 2 mld. Kč a další zhruba 1 mld. Kč je vydávána na obnovu a investice. V posledním desetiletí se stále více uplatňuje instalace světelných technologií založených na světelných diodách (LED), které umožňují významně inovovat také veřejné osvětlení.
Úspora energie je zřejmou předností této technologie, avšak LED osvětlení umožňuje inovace nad rámec současné praxe, a tím lze docílit dalších úspor. V kombinaci s dalšími technologiemi skýtá řešení pro časové periody s nízkou hustotou dopravy, umožňuje úpravu barvy, jasnosti, rozptylu světla na ulici během dne a také úpravu osvětlení v závislosti na aktuálním počasí.
Chytré veřejné osvětlení, které je schopné adaptace na potřeby uživatelů, svítí v čase, kdy je potřeba a v kvalitě, která je žádoucí jak z pohledu chodce, či řidiče, tak z pohledu legislativy. Otázkou ovšem zůstává, jak nejlépe zakomponovat chytré veřejné osvětlení do městského prostředí. Na trhu je dnes na výběr z mnoha různě „chytrých“ řešení, přičemž většina z nich je postavena na úspoře energie a nákladů. Existuje také již řada příkladů dobré praxe realizovaných v zahraničí, ale již i u nás. Bohužel, jedná se často pouze o nahodilé projekty, které nejsou zasazeny do širšího kontextu, resp. koncepce „smart city“. Úskalím je na jedné straně nekoncepčnost v obnově veřejného osvětlení a nízké povědomí o rozsáhlých možnostech, které nové technologie nabízejí. Obce a města při realizaci oprav a obnovy veřejného osvětlení mnohdy upřednostňují jednoduchou a nejlevnější variantu výměny světelných bodů, před na první pohled složitějším řešením, které se jim však může později vrátit nejen ve formě uspořených nákladů, ale i v podobě kvalitnějšího a příjemnějšího veřejného osvětlení.
Na takovéto osvětlené je možné žádat dotace z dotačního programu EFEKT
https://www.mpo-efekt.cz/
Více informací na:
https://www.dataplan.info/img_upload/f96fc5d7def29509aeffc6784e61f65b/nno-prirucka-chvo-final.pdf
METODIKA SMART CITIES
https://mmr.cz/cs/microsites/sc/metodiky/metodika-smart-cities